OVERHEAD

 Radio Manangement Panel(RMP)

 

Detaylı Panel incelemesi için tıklayınız...

 

VHF-HF-SELCAL

Üçünü de RMP(Radio Manangment Panel) Transreciever olarak kullanırç.Eğer bunlardan birisinin iletime geçmesini istersek bunu ACP(Audio Control Panel)den iletime geçirebiliriz.

VHF : 3 sistemi vardır.Bunların herbirisinin ayrı sistemi ve anteni vardır.Aviyonik Kompartmanında her birinin ayrı ayrı Transrecieveri bulunur.

118.00-136.975MHz frekans aralığıdır.

HF : Opsiyonel olarak kullanılmaktadır ve 2 sistemi vardır.Her sistemin Transrecieveri Aviyonik Kompartmanındadır.Vertical Stablizerde Anteni ve Coupler Devresi vardır.

SELCAL : Yer Hizmetlerinden herhangi bir arama geldiğinde sesli ve görsel uyarı vererek iletişim kurmayı sağlar.Bir nevi megafon sistemi gibidir.Yer istasyonunun göndermek istediği uçağın kimlik bilgilerini yazarak HF ya da VHF bandına bindirir ve yollar.Bu bilgi her uçağa gider ama gitmesi gereken uçağa sesli uyarı verir.SELCAL Sistemi arka planda Alıcı olarak çalıştığından Başka uçaklara gönderilmiş çağrılarda bile SEL ışığı yanar ama kod sahibi olmayan uçaklarda Sesli uyarı vermez.

 

VOR : Uçağın yerdeki VOR İstasyonuna göre manyetik radyalını gösterir.

ILS : Uçağın optimum seviyede alçalmasını sağlayan sistemdir. Glideslope ile alçalmasını ve Localize ile de pist ortalamasını otomatik olarak yapar.

 

 

MLS : Microwave Landing System

MLS in ILS e göre Avantajları ;

  • ILSin iç yapısında olşan problemler kalktı.
  • MLS de tüm hava koşullarında piste alçalış ve görüş açısı aynı ve iyidir.
  • Bakımı kolaydır.

ADF : NDB(Non Driection Beacon)leri kullanarak 3 boyutlu düzlemde yön bulunmasını sağlar.

BFO(Beat Frequency Oscillator) : Radyo alıcılarında Oscilatorler kullanılarak Morse Kodlarıyla ses sinyalleri oluşturulur.